Aktuality

Nejnovější zprávy z našeho centra.

Element dřeva a JARO

Element dřeva a JARO
Zima je spojená s elementem Vody a zrodila svého syna – element Dřevo.
Dřevo převzalo vládu již na počátku února a jeho síla narůstá. S Dřevem je spojeno všechno JARNÍ bujení a rozpínání.
V člověku se tento prvek projevuje v orgánech Jater a Žlučníku.
Pokud má někdo oslabenou dráhu Jater a Žlučníku, může mít vážné potíže s rozhodováním se, se zdravým sebeprosazením se. Lidé s „malou dřevěnou energií“ mívají potřebu se všem zavděčit a zcela opomíjejí své potřeby, což mnohdy ústí v řadu zdravotních potíží.
Naopak přebujelá jaterní energie je typická pro lidi cholerické, až agresivní. Mezi emoce se totiž k elementu Dřeva řadí Hněv. Aby se Hněv mohl správně vyventilovat, je zapotřebí pohybu. Občas je prostě třeba upustit páru. Nejlépe fyzickou námahou či alespoň prací. I proto může být na jaře tak blízko ke všemožným konfliktům.
Játra řídí průchodnost v celém těle, aby životní energie Qi mohla volně kolovat v drahách, spojkách, i těch nejmenších mezibuněčných prostorech. Kde stagnuje Qi, tam vzniká nemoc. Na starosti nemají pouze fyzické zprůchodnění, ale také emocionální. Také stojí za menstruačním cyklem.
Nejčastější patologické příznaky Jater se projevují bolestmi hlavy se zvracením či pocitem na zvracení, nervozitou a podrážděností a zhoršením příznaků před menstruací.
 
 
 
zdroj: TCM Bohemia