Aktuality

Nejnovější zprávy z našeho centra.

Zimní čas a strava

Zimní čas a strava

Právě v listopadu, konkrétně 7. listopadu, nastává 19. období solárního kalendáře: Li Dong – Začátek zimy. Přírodě vládne element Vody. Voda představuje velkou Yin. Tedy největší útlum v rámci roku, yinové energie jsou hluboké a klidné. Pokud člověk není v souladu se sebou nebo s přírodními cykly, dostanou se ke slovu emoce. Plíce zaplaví smutek, Ledviny ovládne strach, Slezina se zamotá do přílišného přemítání a Játra vzkypí hněvem. A Srdce? Na něm je všechny ty emoce ukočírovat, a tak mu nezbývá prostor pro vlastní radost, která jej posiluje. A deprese je na světě. Navíc každá negativní emoce vyvolá stagnaci Qi, takže se tato disharmonie projeví i na fyzickém těle. Stagnace plicní Qi se může projevit například pocitem tlaku na hrudi, „knedlíkem" v krku, povrchním dýcháním a snadným napadením dýchacích cest škodlivinou. Stagnace Qi Sleziny a Žaludku vede ke špatnému trávení, pocitu nevolnosti či zánětům v trávicí soustavě. Jaterní stagnace Qi se ukáže např. jako premenstruační syndrom, nepravidelná menstruace, bolesti hlavy, šíje, migrény, sucho a pocit hořkosti v ústech. Ledviny jsou stagnací oslabeny a sahají do energetických rezerv organismu, do naší životní esence Jing. A pokud neproudí srdeční energie, může člověk trpět na bušení srdce, nechutenství a být celý pobledlý.

Jak z toho ven?
Určitě je dobré začít změnou životosprávy. Na podzim bychom si neměli dávat ambiciózní cíle, ale následovat rytmus přírody. Ideálně zpomalit, více odpočívat a věnovat se třeba studiu, meditacím, cvičení Qi Gong anebo občasné lenošení s dobrou knihou. Prostě o sebe více pečovat. Nejen o tělo, ale i o duši. Zároveň je třeba vhodně vyživit tělo. V chladných dnech roku organismu udělají dobře pomalu vařená jídla, nebo ještě lépe pečená či dlouho tažené vývary z kostí. Můžeme si dopřát i hutnější stravu založenou na kvalitních a základních surovinách. Zařadit maso, oříšky, sušené ovoce, mořské ryby.

Ochranou proti patogenům jsou tepelné procedury: moxování, tepelné masáže, zábaly, lávové kameny a produkty z TCM a Mycomedica. 

 

Zdroj čerpání: TCM Bohemia