Aktuality

Nejnovější zprávy z našeho centra.

Element Kov - Jin

Element Kov - Jin

Kov vládne podzimu. Představuje je jej Malá Yin, energie přírody pomalu klesají, dny se zkracují, noci prodlužují. Nastává čas zpomalení. I my bychom měli zvolnit tempo. Jen tak dokážeme následovat přirozené cykly a zůstat zdraví. 

Nejen prázdniny, ale i léto skončily. Od 8. srpna jsme pod nadvládou prvku Kov. Momentálně se nacházíme již ve druhém období podzimu nazvaném Chu Shu – Konec vedra. A brzy – 8. září nastane čas Bílé rosy – Bai Lu, která zvěstuje chladná rána a večery. Pravý podzim se začne silněji hlásit o slovo. Pomyslným vrcholem podzimu dle solárního kalendáře pak bude podzimní rovnodennost, kdy se Yang a Yin vyrovnají.

V lidském těle ke kovovému prvku patří Plíce a Tlusté střevo, z tkání kůže a ochlupení, smyslovým vývodem je nos – jeho vnitřní část. Zevním projevem Plic je pak hlas. Zvučný a jasný hlas vypovídá o dobrém stavu Plic.

Podle čínského slunečního kalendáře jsou na podzim na svém vrcholu tyto akupunkturní dráhy: Močového měchýře (8. srpna až 7. září) a následně Ledvin (8.-22. září).

Čím prospějeme kovovému prvku v nás? Ocení zejména zklidnění aktivit, zpomalení, ubrání tělesného pohybu, chození dříve spát, meditace, ztišení se. Z potravin jej potěší ty ostré, pikantní a kyselé chuti, bílé barvy, uvařené v méně vody, případně pečené. Skvělé jsou hustší polévky, masové vývary, luštěniny s mořskými řasami, dušené ovoce či pečená zelenina.

Čím potěšíme naše tělo v podzimním čase?

  • Obilovinami: dlouhozrnná rýže, slzovka, ječmen, jáhly
  • Luštěninami a masem: bílé fazole, čočka, žluté fazolky, kachna
  • Zeleninou: ředkvičky, ředkve, pórek, kedlubny, jarní cibulka, cibule, křen, pažitka, česnek, zázvor, celer, květák, černá ředkev, mrkev
  • Ovocem: jeřabiny, rakytník, jablka, hruška, citróny
  • Bylinkami a kořením: zázvor, kmín, kurkuma, kajenský pepř, hřebíček, kardamom, bazalka, řeřicha, fenykl, šalvěj, saturejka, len, rozmarýn, tymián, majoránka echinacea, lotosový kořen, šípky
  • Dalšími: gomasio (pražený seznam se solí), sezamový olej, lněné semínko, vejce, houby, ořechy, med
  • Nápoji: šípkový čaj, hira bancha, kukicha

 

zdroj: TCM Bohemia